Proteklog ponedjeljka, 31. listopada 2016. godine u Velikoj Pisanici svečano je obilježena 25. obljetnica oslobođenja općine Velika Pisanica i početka vojno-redarstvene akcije „Otkos 10“. Svečanost su uveličali Župan bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs, načelnici susjednih općina, predstavnici braniteljskih udruga, hrvatski branitelji i članovi obitelji poginulih hrvatskih branitelja te mnogi drugi. Uz polaganje vijenaca na spomen obilježjima održana je i sveta misa i prigodan program. Bila je to prilika da se okupljeni prisjete ratnih vremena i prve oslobodilačke operacije u Domovinskom ratu – „Otkosa 10“ u sklopu koje je oslobođeno i područje Velike Pisanice.
Iz govora načelnika Općine Velika Pisanica:
Ponosimo se što smo općina, koja je oslobođena u akciji Otkos 10. Puno pričamo i pišemo o toj akciji. Iskreno se nadamo da će ta akcija jednoga dana biti više vrednovana nego što je sada. Zahvaljujem se svima onima, koji su tog jutra odlučili doći u Pisanicu, neki po zapovijedi, neki slobodnom voljom. Osobno sam ponosan da 31.10. vidim ovdje moje prijatelje i sve Vas. Mogli bismo i trebali više. Obilježavamo u okviru mogućnosti. Trebamo se više sjećati na te dane, na sve obljetnice, koje su vezane za Domovinski rat, rekao je Fredi Pali, načelnik Općine Velika Pisanica.
Iz govora župana Bjelovarsko-bilogorske županije:
Kad govorimo o nama u ovom dijelu Hrvatske, reći ću da niz postrojbi ovih dana obilježava 25 godišnicu. Trećina županije je bila okupirana u Domovinskom ratu. Sad postoji sigurno natprosječno veliki udio branitelja u ukupnoj populaciji županije i veliki broj postrojbi. To pokazuje da smo uzeli sudbinu u svoje ruke i branili ovaj dio naše Hrvatske. Kad govorimo o tome, bilo je i velikih žrtava, ne samo na području naše županije, već i tamo gdje je Glavni stožer uputio postrojbe, od Dubrovnika do Slavonije, od Vukovara do bilo kojeg mjesta gdje je trebala pomoć. To je vrijeme, koje jest iza nas, ali koje ne smijemo zaboraviti. Postrojbe iz četiri županije su sudjelovale u operaciji i ujedinile se kako bi se oslobodilo ovo područje. Prošli tjedan bio sam s ministrom branitelja gosp. Medvedom. Popričali smo o svemu, on je dobro upoznat sa svime i rekao je da će nastaviti inicijativu za priznavanjem operacije Otkos 10. Ja sam za to da i druge operacije kao što su Medački džep i Maslenica i bilo koja druga operacija budu obilježene na jednak način kao i operacija Otkos 10. Sve ovo o čemu govorimo je priznanje. Ne radi se o materijalnim beneficijama i dobivanju novih prava. Radi se o priznanju države ljudima, koji su u tome sudjelovali. Zahvaljujemo im se za sve ono što su napravili za nas za kompletne godine, da se obiteljima poginulih uruče ta priznanja, da im se kažu zbog čega su oni poginuli i da država kaže da je ta operacija bila značajna u obrani Hrvatske, naglasio je župan Bajs.
O vojnoj-redarstvenoj akciji „Otkos 10“:
Široj je javnosti nepoznato da je općina Velika Pisanica prva oslobođena općina u prvoj uspješno provedenoj oslobodilačkoj akciji u Republici Hrvatskoj. Akcija oslobađanja započela je 31.10.1991. godine, a u samoj su akciji sudjelovali pripadnici specijalne policije iz Bjelovara, Protudiverzantska četa također iz Bjelovara, Galebovi iz Velikog Trojstva i tri voda iz Velike Pisanice sa 120 ljudi, kao i odredi mjesnih straža iz Velike Pisanice. Prvi dan akcije oslobođena su mjesta: Nova Pisanica, Čađavac, Polum, Bačkovica i Zrinska. Istog dana probijena je prohodna cesta prema Podravini. Nastavkom akcije u suradnji sa braniteljima iz Grubišnog Polja i Virovitice oslobođeno je područje između ta dva grada. U akciji su smrtno stradali branitelji Franjo Gal i Mato Šola, a dvanaest je branitelja ranjeno. U spomen na poginule, na mjestima njihova stradanja postavljene su spomen ploče kao i spomenik u središtu mjesta kao zahvala za podnesenu žrtvu. Osnovan je i klub “OTKOS 10“ kako bi okupio veterane domovinskog rata sa područja općine i kako se istina o Domovinskom ratu ne bi zaboravila.