U subotu 04. svibnja 2019. godine s početkom u 11.00 sati započet će 9. po redu manifestacija „Dani Ede Murtića“. Svečanost će započeti 04. svibnja 2019. godine u 11 sati okupljanjem gostiju ispred zgrade Općine Velika Pisanica (Velika Pisanica, Trg hrvatskih branitelja 3). Nakon toga slijedi polaganje vijenaca ispred slikareve rodne kuće (Velika Pisanica, Ulica hrvatskih mučenika 67). Vijence će, uz općinskog načelnika položiti župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs; izv. prof. art. Gordana Bakić-Vlahov; Nina Atević – Murtić, akademska slikarica; dekan Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu Tomislav Buntak. O slikarevom životu i djelu govorit će Milan Bešlić, voditelj i koordinator Dana Ede Murtića.
06. svibnja 2019. godine (ponedjeljak) s početkom u 11 sati započet će radionica studenata Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu „Zavičajni i iskustveni prostor Ede Murtića“ pod mentorstvom akademika Zlatka Kesera i koordinacije Gordane Bakić-Vlahov. Radionica će započeti ispred slikareve rodne kuće u Velikoj Pisanici (Ulica hrvatskih mučenika 67). Manifestacija se odvija kao jedno od događanja na Pisaničkoj eko etno stazi.
Kratka biografija:
Velikoj Pisanici je 4. svibnja 1921. godine kao drugo dijete Vinka i Franciske Murtić rođen je proslavljeni svjetski slikar, grafičar i scenograf Edo Murtić. Završio je Obrtnu školu, kasnije Školu za primijenjenu umjetnost u Zagrebu. Studirao je (1940.-1941.) na Likovnoj akademiji u klasi Petra Dobrovića u Beogradu, i potom (1941.-1943.) na zagrebačkoj, kao student Ljube Babića. Murtić je prvu izložbu imao u Zagrebu 1935. i potom još oko 150 samostalnih izložbi, te je sudjelovao na oko 300 skupnih, među kojima su gotovo sve najznačajnije svjetske izložbe: bijenala u Sao Paolu i Veneciji, Documenta u Kasselu.
Edo Murtić je jedan od samo nekoliko hrvatskih umjetnika koji su stekli svjetsko priznanje i čija se djela nalaze u zbirkama renomiranih muzeja i galerija u svijetu, od Tate Gallery do galerije Peggy Guggenheim i Davida Rockfellera. Nazvan hrvatskim Picassom, Murtić se lagodno kretao u svim likovnim medijima (grafika, kazališna scenografija, keramika, mozaik, tapiserija, slikanje neslikarskim i industrijskim materijalima poput emajla), prateći svjetske trendove bez epigonstva. Prozvan je “slikarem vulkanske snage i geste†koji je još za života postao “hodajuća institucija†čiji su rukopis mnogi kopirali, a uspješno posvajali samo rijetki. Iako, naravno, nikad u potpunosti – eksplozivni duktus ili potez kista odaje slikarov rukopis i izraz je njegova i temperamenta i stila; faktura, pokret umjetnikove ruke koja drži kist – ostaje jedinstvena. Murtić je živio i radio u Americi, Kanadi, Zagrebu i Vrsaru. Umro je 02.01.2005., u 84 godini života.