Povodom rasta zabrinutosti građana o stanju okoliša još je davne 1970. godine 22. travnja po prvi put obilježen Dan planeta Zemlje velikim prosvjedom diljem SAD-a.
Zemljin dan službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou usklađen program za promicanje održivog razvoja. U Hrvatskoj se praznik našeg jedinog planeta obilježava od 1990. godine.
Od početka obilježavanja do danas ostvaren je značajan napredak čovječanstva, kako u znanstveno-tehnološkom, tako i u ekološkom pogledu te u načinu izražavanja brige za naš planet.
Klimatske promjene, onečišćenje okoliša, prekomjerno iskorištavanje prirodnih resursa i velika potrošnja energije danas su stvarna, velika i općepoznata problematika, a svijest i stav prema njima odlika je moderne demokracije, te neizostavan dio političkih programa.Ključna misao vodilja, ipak, ostaje ista – djelovanjem svakog pojedinca moguće je ostvariti značajan utjecaj u pogledu očuvanja naše Zemlje. Štednja vode i energije, korištenje obnovljivih izvora energije, smanjenje emisija ispušnih plinova vozila i smanjivanje učestalosti njihovog korištenja, te sprječavanje zagađenja i nekontroliranog odlaganja otpada zahtijevaju samo malo discipline i truda pojedinca, razumijevanje šire zajednice i podršku nadležnih institucija.
Ovim se Danom želi skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Naglim razvojem industrije i porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnih goriva. Također, želi se potaknuti ljude da ponovno uspostave kontakt s prirodom i postanu svjesni ekološke krize. U Hrvatskoj se reciklira tek oko 10% otpada, dok je prosjek EU 27%. Plan EU je dostići 50% recikliranja do 2020.godine.
Kako biste i vi pridonijeli očuvanju planeta Zemlje reciklirajte otpad.
-staklo je materijal koji se u potpunosti može reciklirati, a da bi staklena boca bačena u prirodu nestala potrebno je 4000 godina. Stoga, staklene boce odlažite u posebno označene kontejnere.
-papire odlažite u posebne kontejnere jer ćete na taj način pridonijeti čuvanju šuma i zaštiti okoliša.
-baterije sadrže teške metale koji zagađuju okoliš. Također, i za njih postoje posebni kontejneri u koje se trebaju odlagati.
-za razgradnju plastičnih boca u prirodi potrebne su stotine godina. Njih možete odložiti u posebne kontejnere ili ih vratiti u trgovine koje nude tu mogućnost uz povratnu naknadu.
-racionalno koristite vodu.
-štedite energiju, gasite sva svjetla koja vam ne trebaju te kućanske aparate.
- čuvajte okoliš u kojem živite, štitite biljnji i životinjski svijet, šume, tlo i vode…